تبلیغات
السلام علیک یا فاطمة الزهراء (س) - آیا تمامی روایات كتاب كافی ، صحیح السند هستند ؟
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

السلام علیک یا فاطمة الزهراء (س)
 
ولایت و امامت،مسائل مرتبط بانظام خانواده، مشاوره خانواده

یاأحمد! لولاک لماخلقت الافلاک،لولا على لماخلقتک،لولافاطمه لماخلقتکما به وبلاگ یاوران حضرت زهراء ( گل یاس علی ) سلام الله علیها خوش آمدید شهادت مادرم فاطمه (س) افسانه نیست!!!! ما تا آخر ایستاده ایم
 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1390/09/2 توسط حجت الاسلام سیدعلی امیرفخری

بسم الله الرحمن الرحیم

توضیح سؤال :

با سلام  بنده جدیدا" كتابی با عنوان غلو را مطالعه كردم كه نوشته مردی به اصطلاح روحانی با نام صالحی نجف آبادی است و او در این كتاب بعضی احادیث كافی را ضعیف و حتی نادرست می داند و مرحوم كلینی را به اشتباه در مورد این احادیث متهم می كند و همچنین در مورد مطلبی كه می گویند كتاب كافی به امضای امام عصر (ع) رسیده را هم ایشان تكذیب و دروغ می دانند . خواهشن كامل و سریع و با ذكر منابع توضیح دهید . یا علی

پاسخ :

مرحوم شیخ كلینی ؛ اقدم ، اوثق و بلاتردید از ائمه حدیث و اعظم المحدثین تاریخ شیعه است .

نجاشی در شأن او می‌گوید :شیخ أصحابنا فی وقته بالری ووجههم ، وكان أوثق الناس فی الحدیث ، وأثبتهم .

رجال النجاشی ، النجاشی ، ص 377 .

شیخ طوسی هم در یك كتابش تعبیرش از كلینی این است كه :جلیل القدر عالم بالاخبار  .رجال الطوسی ، الشیخ الطوسی ، ص 439 .

در كتاب دیگرش تعبیرش این است كه :ثقة ، عارف بالاخبار  .الفهرست ، الشیخ الطوسی ، ص 210 .

و اما كتاب كافی ، بلاتردید در نزد تمامی علمای شیعه ، متقن‌ترین كتاب حدیثی تاریخ شیعه است .مرحوم سید ابن طاووس تصریح می‌كند :

شیخ مفید با آن عظمت و مقام و با آن قرب و منزلت ، تعبیرش در مورد كتاب كافی این است كه این كتاب ، از برترین كتاب‌های شیعه است كه بیشترین فایده را می‌توان از آن برد .

الكافی ، وهو من أجل كتب الشیعة وأكثرها فائدة " . ( تصحیح اعتقادات الإمامیة ، الشیخ المفید ، ص 70 ) .

 شهید اول كه ركن اركان فقه است ، عبارتش این است كه در مذهب شیعه كتابی به مانند كافی نوشته نشده است .

ویقول عنه الشهید كما فی إجازته لابن الخازن : كتاب الكافی فی الحدیث الذی لم یعمل مثله . ( شرح اللمعة ، الشهید الثانی ، ج 1 ، ص 48 ) .

 محقق علی بن عبد العالی محقق ثانی ،‌ باز همین تعبیر را در بارۀ كتاب كافی دارد .

وقال المحقق علی بن عبد العالی الكركی فی إجازته للقاضی صفی الدین عیسى : " الكتاب الكبیر فی الحدیث ، المسمی بالكافی ، الذی لم یعمل مثله . . . وقد جمع هذا الكتاب من الأحادیث الشرعیة ، والأسرار الدینیة ، مالا یوجد فی غیره" .

( الكافی ، الشیخ الكلینی ، ج 1 ، ص المقدمة 27 ) .

اما با همۀ این توضیحات ، هیچ یك از علمای شیعه تا كنون ادعا نكرده‌اند كه تمام روایات كافی ، صحیح السند و قطعاً صادر از معصوم است ؛ زیرا هر چند مرحوم كلینی مقام ارجمندی داشته و برترین محدث تاریخ شیعه است ؛ اما معصوم از خطا و اشتباه نبوده است . و نداشتن این ویژگی باعث شده است كه برخی از روایات معدود و انگشت شمار آن كتاب شریف از نظر سندی تمام نباشد . و این امری است طبیعی و مطابق با عقل و برهان .

و خود مرحوم شیخ كلینی هم مدعی نیست كه تمامی روایاتی كه در كافی جمع كرده است ، صحیح است .

اما این كه این كتاب را امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دیده و تأیید كرده باشد ؛ چنانچه مشهور شده است كه امام زمان علیه السلام در بارۀ كتاب كافی فرموده باشند :

الكافی كاف لشیعتنا هیچ سند و مدرك معتبری ندارد .

مرحوم میرزای نوری رضوان الله تعالی علیه در این باره می‌فرماید :وانه قال عنه : ( ان هذا كاف لشیعتنا ) فبین انه لا أصل له ولا أثر فی مؤلفات أصحابنا ، ولم تأت به روایة قط لا صحیحة ولا ضعیفة . خاتمة المستدرك - المیرزا النوری - ج 1 - ص مقدمة التحقیق 39

این گفته‌اند كه امام فرموه باشد : « ان هذا كاف لشیعتنا » اصل و اساسی ندارد و اثری از این روایت در كتاب‌های علمای شیعه دیده نمی‌شود . و نیز هیچ روایتی ، نه صحیح و نه ضعیف در این باره وارد  نشده است ... .

واضح است كه اگر چنین روایتی از امام زمان صادر شده بود ، بعد از آن دیگر علمای شیعه حق نوشتن كتاب را نداشتند ؛ چون این جمله ، تمامی كتاب‌های بعد را باطل اعلام می‌كند ؛ از این رو وقتی علمای سلف ؛ مثل شیخ صدوق كه تقریباً همزمان با كلینی بوده و نیز شیخ مفید ، شیخ طوسی و ... به این نقل اعتماد نكرده و كتاب‌های فراوانی نوشته‌اند ، ما چگونه می‌توانیم به این جمله اعتماد كنیم .

بقیه علمای شیعه نیز از این مطلب به صورت مفصل جواب داده‌اند كه فكر می‌كنم همین اندازه كافی باشد .

والسلام علی من اتبع الهدی





طبقه بندی: شبهات، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ