تبلیغات
السلام علیک یا فاطمة الزهراء (س) - اهداف عمده‌ی ازدواج(9)
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

السلام علیک یا فاطمة الزهراء (س)
 
ولایت و امامت،مسائل مرتبط بانظام خانواده، مشاوره خانواده

یاأحمد! لولاک لماخلقت الافلاک،لولا على لماخلقتک،لولافاطمه لماخلقتکما به وبلاگ یاوران حضرت زهراء ( گل یاس علی ) سلام الله علیها خوش آمدید شهادت مادرم فاطمه (س) افسانه نیست!!!! ما تا آخر ایستاده ایم
 
نوشته شده در تاریخ جمعه 1392/10/6 توسط حجت الاسلام سیدعلی امیرفخری

بسم الله الرحمن الرحیم

8. شما حق دارید هر شرایطی را كه خلاف مقتضای عقد نباشد در موقع ثبت نكاح قید كند.

v    تطبیق حقوقی:

ماده 1119 قانون مدنی:

« طرفین عقد ازدواج می توانند هر شرایطی را كه مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند مثل اینكه شرط شود هر گاه شوهر زن دیگری بگیرد یا در مدت معینی غایب شود یا ترك انفاق نماید یا بر علیه حیات زن سوء قصد كند یا سوء رفتار نمایدكه زندگانی آنها با یكدیگر غیر قابل تحمل شود، زن وكیل و وكیل در توكیل باشد كه پس از اثبات تحقق شرط در محكمه و صدور حكم نهایی خود را مطلقه سازد».

v    نظریه های اداره ی كل حقوقی قوه ی قضائیه:

1)    7/362 - 1382/5/4

«طبق ماده 1119 قانون مدنی، زوج و زوجه به شرایطی كه ضمن عقد قرار داده اند مأخوذ و مقید می باشند و تحصیل اجازه ی ازدواج مجدد، به علت عدم تمكین زوجه از زوج از دادگاه منافی شرط ضمن عقد بین زوج و همسر اول نیست. بنابر این چنانچه به زوجه به موجب شروط مندرج در قباله نكاحیه در صورت انتخاب همسر دوم از ناحیه زوج، وكالت جهت درخواست طلاق داده شده باشد می تواند از آن استفاده نماید».

2)    7/1286 – 1361/4/13:

«زنی كه به سن قانونی از برای ازدواج رسیده است، می تواند ضمن عقد نكاح یا عقد خارج لازم دیگری شرط یا شروطی كند كه مربوط به نكاح باشد و ماده واحده راجع به رشد متعاملین مصوب 1313 ربطی به مورد خاص این ماده ندارد».

والسلام علی من اتبع الهدی

طبقه بندی: خانواده، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ